V minulosti bol „kultúrny život“ na dedine pestrý, čo súviselo s väčšou súdržnosťou a stretávaním sa ľudí „pri sviečkach“, a to počas sviatkov alebo pri rôznych sezónnych domácich prácach. Takto sa na dedine uchovávali ľudové tradície a zvyky, s ktorými sa voľanské deti mohli zoznámiť aj v rámci projektu Naše deti po stopách zabudnutých tradícií.
Popri častých ľudových zábavách, na ktorých vyhrávali cigánske kapely, razilo si cestu i dedinské ochotnícke divadlo. S elektrifikáciou dediny v roku 1960 prišla osvetovému pracovníkovi a riaditeľovi ZDŠ Mikulášovi Kalmanovi na pomoc malá filmová premietačka Club 16, ktorá ochotnícke divadlo vytlačila.
Obec Juskova Voľa nemá vlastný kultúrny dom. Donedávna sa niektoré kultúrne a spoločenské akcie uskutočňovali v jedálni Školy v prírode, avšak od roku 2010 to už vlastník tohto cirkevného rekreačno-vzdelávacieho zariadenia pre obec neumožňuje. Väčšina akcií je tak viazaných na budovu alebo areál školy.
Kultúrny život obce preto v súčasnosti nie je príliš bohatý. Spestrujú ho len občasné kultúrne a spoločenské podujatia. V posledných rokoch to boli: Fašiangová zábava (2007), Dni Juskovej Vole (2007), Juniáles (2007-2009), Dni matiek (2007-2010) a Večery úcty k starším (2006-2007).
Obec Juskova Voľa poskytla v uplynulých rokoch priestor aj pre tvorbu a prezentáciu amatérskych umelcov. Takýmito akciami boli sochársky plenér ľudových rezbárov (2006), stretnutie amatérskych fotografov z okresu Vranov n/T (2007), usporiadanie výstavy Juskova Voľa vo fotografii a divadelné predstavenie Kladzianskeho ľudového divadla.
V rokoch 2006-2008 obec realizovala projekt Po stopách zbojníka Juska, v rámci ktorého sa uskutočnilo záverečné podujatie Hľadanie pokladov zbojníka Juska. Jeho súčasťou bolo odhalenie sochy zbojníka Juska, otvorenie výstavy fotografií, trh ľudových remesiel, vystúpenie skupiny bojového umenia, súťaž vo varení hubovej mačanky, vyhodnotenie súťaže o najväčší dubák a ľudová veselica.
Od roku 2006 účinkuje v obci Juskova Voľa ženská spevácka folklórna skupina Juskovčanky. Tvorí ju 11 žien vo veku 34-55 rokov a jeden hráč na akordeón. Repertoár skupiny zahŕňa 50 piesní z Horného Zemplína.
Skupina od svojho založenia absolvovala vyše 30 vystúpení na rôznych kultúrnych podujatiach v regióne Vranov nad Topľou. Skupina Juskovčanky sa každoročne zúčastňuje súťažnej prehliadky interpretov ľudovej piesne Roztoky v Banskom.
Zdroj: www.juskovavola.sk